YERBA MATÉ (CEZMÍNA PARAGUAYSKÁ) 200G

4,10 €

Yerba mate 200g

Nový produkt

98 položky

- +

Pridať do obľúbených

YERBA MATÉ ČAJ (CEZMÍNA PARAGUAYSKÁ) 200G

Yerba maté sú lístky a stonky cezmíny paraguajskej, stálezeleného stromu, ktorý dorastá približne 15 metrov a podobá sa pomarančovníka. Vyskytuje sa na území Argentíny, Brazílie, Paraguaja, Peru a Čile. Legenda hovorí, že národ Guarani, domorodý kmeň z paraguajského dažďového pralesa, dostal od svojho boha Pa'i Shuma veľký dar. Rozdelil sa s nimi o tajomstvo dažďového pralesa, ktoré spočívalo v umení zberu a prípravy "nápoja bohov" z lístkov a stoniek Herby maté.

Yerba znamená list a mate je výraz pre vydlabanou malú tekvica, z ktorej sa maté popíja. Dodnes patrí popíjanie maté k spoločenským zvyklostiam v mnohých štátoch Južnej Ameriky. Tradične sa pripravuje vo vydlabanej tekvici nazývané kalabasa, pije sa tyčinkou bombilou, ale môžete ho piť aj z hrnčeka. Maté obsahuje vysoký obsah kofeínu (približne 1,5%), ktorý spolu s ďalšími komponentmi povzbudí viac ako klasický čaj alebo káva, ale napriek tomu maté nie je návykové. Káva napr. Obsahuje asi 1,5% kofeínu. Tento nápoj ďalej totiž obsahuje veľké množstvo mateín, ktorý v kombinácii s aminokyselinami, vitamínmi a minerálnymi látkami ako z neho robí veľmi zdravý a povzbudzujúci nápoj. Mateín je látka (alkaloid) podobná kofeínu, ale na rozdiel od neho nie je návyková. Vďaka jeho spolupôsobenie s ostatnými obsiahnutými látkami sa povzbudzujúce účinky mate utlmujú. Tiež ten, kto trpí poruchami spánku, môže pri dlhodobom užívaní mate (v priebehu dňa, nie večer) nájsť pomoc, pretože tento nápoj podporuje normalizáciu cyklov spánku a bdenia v ľudskom organizme.

Maté obsahuje ďalej veľké množstvo vitamínov ako napríklad vitamín A, B1, B2, B3, B5 a C. Z minerálov v nej môžeme nájsť vysoké množstvo vápnika, horčíka, mangánu, železa, selénu, draslíka, kremíka a fosforu. Okrem iného maté disponuje veľkým počtom aminokyselín (asi 15 druhov), stopovými prvkami a antioxidanty. Obsahuje kofeín, ktorý v kombinácii s ostatným látkami povzbudzuje výraznejšie než pri konzumácii kávy alebo čaju. Ďalej obsahuje viac ako 20 aminokyselín, vitamíny B1, B2 a C. Zastúpené sú aj minerálne látky ako sú magnézium, mangán, vápnik, železo a fosfor. Obsiahnuté látky (kofeín, mateín, heobromin, teofylín atď.) Pôsobí povzbudivo a stimulačne, odďaľujú nástup únavy, zvyšujú termogenézu, podporujú trávenie a napomáhajú odbúravať tukové zásoby v organizme (preto je výťažok z Herby maté súčasťou mnohých prípravkov na chudnutie). Tu hrá tiež úlohu, že sa podieľa na efekte zníženie chuti do jedla. Ďalej reguluje šetrným spôsobom funkciu obličiek, pretože pôsobí proti zadržiavaniu prebytočného množstva tekutín v tele. Okrem iného tiež posilňuje imunitný a nervový systém. Z ďalšej účinkov je uvádzané, že Yerba maté hrá úlohu pri procese čistenia krvi, zrýchľuje myšlienkové pochody, zlepšuje pamäť, dodáva energiu, znižuje vplyvy alergických reakcií, pôsobí močopudne, podporuje činnosť tráviacej sústavy, zvyšuje odolnosť organizmu pri extrémnych podmienkach ako je zima, horúco alebo stres či znižuje cholesterol atď. Navyše je maté aj skvelý antioxidant, tj. pôsobí proti škodlivým účinkom tzv. voľných radikálov (vďaka obsiahnutým vitamínom a minerálom).

Podľa novších výskumov obsahuje Yerba maté nielen mnohé vitamíny, minerály a stopové prvky, ale tiež mimoriadne účinné látky, ktoré posilňujú imunitný systém, účinkujú proti mnohým alergiám a sennej nádche. Pravidelné popíjanie mate potom pôsobí na celý ľudský organizmus omladzujúcim efektom. Vplyv Yerby maté na úpravu telesnej hmotnosti je pri aspoň niekoľkomesačným popíjaní patrný. Fakt, že prečisťuje telo od toxických látok a zmierňuje pocity hladu, je ešte totiž podporuje skutočnosť, že aktivuje látkovú výmenu.

Maté sa predáva v niekoľkých variantoch. Čistá forma tohto odvaru maté zelené chutí natrpklá, ale inak celkom nevýrazne. Pražené listy majú ľahko dymovou výraznú chuť, a keď si na ňu zvyknete, určite si tento nápoj zamilujete. V obchodoch a čajovniach narazíte na mnoho rôznych ochutených druhov tohto "nečaje". Určite stojí za to vyskúšať chuť a účinky tohto zázračného elixíru a občas alebo trvalo ním nahradiť kávu a klasický čierny čaj.

Pitie Herby maté nám samozrejme prospieva aj v prípade, keď s nadváhou bojovať nemusíme. V nápoji totiž nájdeme deriváty kofeínu, vďaka ktorým ide o perfektné pitie pre chvíle, keď cítime, že nás začína zmáhať únava, ale súčasne stále potrebujeme nejakým spôsobom fungovať.

Ďalšie vlny pozornosti sa lístkom cezmíny paraguajskej dostalo v súvislosti s možnosťou zníženia obsahu cholesterolu v krvi. Podľa údajov zistených v rámci štúdie uskutočňované na zákazku jednej americkej asociácie pre zdravie srdca teda už po popíjanie prvej šálky Herba maté trikrát za deň po dobu 40 dní dokáže veľa znížiť vašu hladinu cholesterolu. Na konci by sme ešte mali spomenúť ešte jedno z nedávnych zistení. Podľa klinických štúdií vedcov z amerického mesta Illinois je totiž v dnešnej dobe možné potvrdiť aj to, že Herba maté dokáže pomáhať nielen s prevenciou, ale aj počas samotnej liečby rakoviny hrubého čreva, čo je napríklad pre rad krajín strednej Európy dostatočne problémové a aktuálnu tému. Výsledky vypracovaných štúdií jasne dokazujú, že nápoj vyrobený z lístkov cezmíny paraguajskej znižuje zápalovosť postihnutých tkanív, ale zároveň tiež priamo zabíja bunky postihnuté rakovinovým bujnením. 

HLAVNÉ ÚČINKY Yerba maté

• zabraňuje tvorbe kyseliny mliečnej a tým únave, pomáha pri strese a záťaži

• zvyšuje a posilňuje imunitu, urýchľuje dobu liečby, ukľudňuje nervový systém, podstatne zlepšuje spánok

• znižuje krvný tlak, uvoľňuje periférne cievy, pomáha pri detoxikácii tela, vyplavuje škodliviny z tela

• upravuje trávenie a chuť do jedla, pomáha pri zápchach, znižuje príznaky alergických reakcii – senná nádcha

• posilňuje telo aj myseľ, zlepšuje pamäť, urýchľuje myslenie, spôsobuje aktivitu a lepší výkon, spomaľuje starnutie a znižuje telesnú teplotu

• upravuje hladinu cukru v tele a hladinu cholesterolu v krvi