legend +

Ľanové semienko hnedé 250g

0,90 €

Ľanové semienko hnedé 250g

Nový produkt

4 položky

- +

Pridať do obľúbených

Ľanové semienko hnedé 250g

Lanove semienko , semeno

Ľan siaty - olejnatý (Linum usitatissimum L) patrí medzi najstaršie pestované rastliny, pochádza z Juhovýchodnej Ázie a patrí do čeľade lnovité (Linaceae).

Z hospodárskeho hľadiska sa ľan rozdeľuje na dva typy - ľan priadny a olejnatý. Ľan olejnatý je jednoročná samoopelivá bylina vysoká 0,60-0,85 m. Poznáme ho v dvoch odrodách zlatý a hnedý a líšia sa len farbou. Ľan je celkom nenáročná plodina dlhého dňa (za krátkeho dňa vytvára stonku a až za dlhého dňa kvitne a dozrieva). K pestovanie ľanu sú najvhodnejšie pôdy ľahšie, hlinitopiesčité a písčitohlinité, pH je slabo kyslé až neutrálne. Ľan dáva najvyšší výnosy semien v máji až júni v nadmorskej výške do 480 m, čomu v našich podmienkach zodpovedajú okrajové oblasti repnej a skôr zemiakovej výrobnej oblasť. Po sebe sa môže ľan pestovať za 6-7 rokov. Vegetačná doba sa pohybuje okolo 150-170 dní.

 

Ľanové semienko je bohatým zdrojom vlákniny , ktorá nám často chýba. Vláknina je pritom nevyhnutná pre zdravé fungovanie našej tráviacej sústavy, prečisťuje črevá a pomáha napríklad pri zápche i ďalších zažívacích problémoch. V ľanovom semienku nájdeme tiež kyselinu alfa-linolénovú, ktorá patrí k Omega 3 nenasýteným mastným kyselinám. Okrem iného funguje ako prevencia srdcových ochorení, napríklad eliminuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi , posilňuje pamäť, imunitu a dobre pôsobí na našu nervovú sústavu.

Ľanové semínkoje tiež bohaté na slizy . Má totiž schopnosť nasiaknuť do seba značné množstvo vody, pričom vytvorí sliz, ktorý pretiahne čreva a pomôže ich prečistiť. Aj z tohto dôvodu pomáha ľanové semienko pri zápche a hnačkách. Okrem toho, že ľanové semienko funguje ako prírodné preháňadlo, znižuje tiež riziko nádorových ochorení, pomáha pri lupienke alebo ekzému. Pre výživu ľudí sa používajú celá semená alebo múka z výliskov ako doplnok do pečiva a ďalších potravinárskych výrobkov (vláčnosť, spomalenie vysychaniu pečiva). Slúži ako potrava, výroba plátna a ako liek.

Je dobrým zdrojom bielkovín, minerálnych látok a kvalitných tukov. Semienka by sa do nášho jedálnička mala zaraďovať každý deň. Semienka sa používajú do šalátov, polievok, cukrovinky, pečiva, obilných kaší a ďalších pokrmov. Najvýživnejšie sú semienka bez tepelnej úpravy.

Živiny: vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín E, vápnik, meď, železo, mangán, horčík, fosfor, draslík, selén, zinok, vláknina, bielkoviny, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny.

  • Blahodarné účinky: protimikrobiálny, protirakovinové, detoxikačné, antioxidačné, protizápalové, prospieva srdcu, pleti, mozgovej činnosti a trávenie, udržuje hladinu cukru v krvi.
  • Kalorická hodnota v 100g: Energia: 2234 kJ (534 kcal), Bielkoviny: 18,3 g. Sacharidy: 28,9 g (z toho cukry 1,6 g). Tuky: 42,2 g (z toho nasýtené mastné kyseliny 3,7 g, Vláknina: 27,3 g, Sodík: 0,03 g.

 

kcal        cukry     tuky       nasýtené MK    sodík

628         4,3g       61g         4,5g       0,00g

32%       5%          87%      23%       1%

  • Zloženie: Ľanové semená - produkt kontrolovaného poľnohospodárstva
  • Skladovanie: Ľan rovnako ako iné orechy je náchylný na žltnutiu. Nevystavujte ho priamym slnečným lúčom. Skladujte pri teplote do 20 ° C a pri relatívnej vlhkosti vzduchu do 70%.

 

Napriek dôkladnú kontrolu pri balení nemôžeme vylúčiť prítomnosť škrupín a cudzích prímesí.