sezamový olej Solio 250 +

Sezamový olej 250 ml Solio

7,80 €

Solio Sezamový olej 250ml

Nový produkt

96 položky

- +

Pridať do obľúbených

Sezamový olej 100% 250ml Solio

(Semen sesami)

Ide o jedlý rastlinný olej vyrábaný zo semien sezamu. Sezamové semienka patrí medzi prvé semená z ktorých sa olej kedy vyrábal a sezam sa radí medzi jedno z prvých korení vôbec. Sezamový olej využívali už v rokoch 600 pnl Asýrčania ako potravinu, liek aj ako liečivé masti. Jeho výroba bola však nákladná.

Výroba sezamového oleja:

Sezamový olej sa vyrába lisovaním, alebo extrakciou lúpaných mletých semienok sezamu. Olej sa lisuje za studena a má zlatožltú farbu, orieškovú vôňu a sladkastú chuť. Extrahovaný olej je zase bledožltý a jeho vôňa i chuť sú neutrálne. Olej sa tiež môže vyrábať z pražených semienok, jeho farba je potom červenohnedá a oriešková chuť je intenzívnejšie. Výroba sezamového oleja je však trochu náročná a zahŕňa veľa ručnej práce.

Hovorí sa o ňom, že žiadna skala pred ním nezostane celá. U nás sa ním zdobia pečivo. Reč je o sezamu, dvojmilimetrovou semienku, najstarším korenie na svete, v ktorom sa ukrýva veľká liečivá sila. Obyvatelia východu už po stáročia poznajú jeho liečivé schopnosti. Z pohľadu čínskej medicíny má vzťah k obličkám, pečeni, slezine-pankrease a pľúcam.

Liečivé účinky sezamového oleja :

 • Rovnako ako sezamové semienka podporuje aj sezamový olej funkciu tráviaceho a vylučovacieho ústrojenstva.
 • Ďalej podporuje obranyschopnosť organizmu.
 • Pomáha tiež k udržaniu stálej hodnoty cukru v krvi, čo je výhodné predovšetkým pre diabetikov.
 • Sezamový olej pôsobí proti kôrnateniu tepien.

Použitie sezamového oleja :

 • Sezamový olej sa používa predovšetkým v potravinárskom priemysle na výrobu margarínu. Lisované oleje sa používajú do šalátov a na varenie. Najvhodnejšie je sezamový tuk na pečenie.

Čistý olej sa tiež používa v kozmetickom priemysle predovšetkým na starostlivosť o suchú pokožku a na starostlivosť o vlasy, ktoré prirodzene stmavuje. Olej sa po zahriatí tiež hodí k masážam. Používa sa na výrobu mydiel, pleťových mliek a tiež je významnou ingredienciou v parfumérii.

Nežiaduce účinky sezamu a sezamového oleja :

 • U sezamových semienok aj sezamového oleja neboli zistené žiadne nežiaduce účinky , ak sú konzumované v odporúčaných dávkach. Ovšem vzhľadom na nedostatok vedeckých štúdií zaoberajúcich sa nežiaducimi účinkami sezamu pri nadmernej konzumácii, by ich konzumácii mali obmedzovať predovšetkým tehotné a dojčiace ženy a ľudia s ochorením pečene a obličiek. Ľudia alergickí na arašidy môžu byť na sezam viac náchylní.

 • 100% olej lisovaný za studena zo semien
 • Olej je bez umelých konzervačných látok a umelých farbív.
 • Skladovanie:  skladujte na tmavom a chladnom mieste do 22 C.
 • Pri nízkej teplote môže byť produkt zakalený prípadne stuhnutý, pri izbovej teplote sa tento efekt stratí.
 • Po otvorení spotrebujte najneskôr do 3 mesiacov.
 • Dávkovanie: vnútorne - ráno (nalačno) a večer (pred spaním) jednu čajovou lyžičku, studená kuchyňa- podľa chuti a množstva jedla, vonkajšie použitie - podľa potreby. 
 • Obsah:250 ml

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach zakazuje označovať na výrobkoch a miestach, ktoré výrobky predávajú (e-shop) zdravotné účinky produktu. Preto od 01.07.2013 nebude možné poskytovať tieto informácie priamo pri produktoch. 

Viac informácií o produkte získate na: http://www.zdraveoleje.sk/www-zdraveoleje-sk/eshop/4-1-Zdrave-oleje/0/5/74-Sezamovy-olej